Васил Колев: В Ловеч няма мост на Колю Фичето, както твърди кметът Корнелия Маринова

На първа страница в местен вестник от 8-11 август 2019 г. е поместена снимка с надпис: „Кметът на Ловеч Корнелия Маринова участва в кръгла маса за туристическия потенциал на побратимените градове по време на официалната си визита в Рязан, Руска федерация, 1-4 август. „Целта ни е да привлечем чуждестранните туристически потоци по линията София – Велико Търново – Варна да посещават и Ловеч. При нас могат да се видят интересни обекти, сред тях е емблемата на града – Покритият мост на майстор Колю Фичето (1876), който е единственият покрит мост на Балканския полуостров“, посочи Корнелия Маринова“.

Според „Български тълковен речник“ на издателство „Наука и изкуство” мост е „постройка, съоръжение, което съединява, свързва две точки, разделени от река, дол, пропаст и др.“ В този смисъл, противно на твърдението на г-жа Корнелия Маринова, мостът, който днес свързва двата бряга на река Осъм, е построен от арх. Стефан Олеков през 1931 г.
Тази постройка е последната реализация на една запазила се във времето местна традиция за строеж на покрити мостове. Сред нейните представители са два моста с дюкяни от първата половина на XIX век, отвлечени от буйните води на река Осъм, както и емблематичният за българската култура и история дървен покрит мост на Колю Фичето, който, за жалост, изгаря през 1925 г.
На негово място младият арх. Олеков, наскоро завършил образованието си в Рим, построява своя собствена интерпретация на покрит мост с модерните за времето си материали железобетон и стъкло. Този мост остава непроменен и до днес, въпреки че през 80-те години на XX век комунистическите управници вземат несмисленото решение да заличат творбата на архитекта със западно образование и дадат предимство на самоукия майстор Колю Фичето, като обковават с дъски надстройката (дюкяните) на железобетонния мост на арх. Олеков, така че той да заприлича на построения изцяло от дърво и камък мост на майстор Колю Фичето.
Има специалисти в общинската управа, които са наясно, че когато е строен мостът на Колю Фичето железобетонът не е съществувал, а строителните материали в Българско са били камъкът и дървото, от които той е направен. Въпреки това, както става ясно от изявлението на г-жа Маринова, властта и до днес продължава да поддържа лъжата за авторството на покрития мост в Ловеч.
Наред с дефиницията на думата „мост“, тълковният речник пояснява и значението на израза „ставам мост някому – оставям се да бъда използван за постигане на чужди користни цели.“ В тази връзка се надявам, че местни медии не са мост за постигане на чужди користни интереси, а е трибуна на истината, цялата истина.
С уважение:
Васил Колев – издател на книгата „Ловешкият покрит мост на арх. Стефан Олеков“.
Източник: Новини Ловеч