БНТ припомня всяка вечер филмите на Ален Делон /допълнено/
От понеделник, 19 август 2024 г., БНТ 1 ще излъчи поредица от филми с участието на Ален Делон след късна емисия „По света и у нас“. Промяната в програмата е по повод кончината на френския актьор на 18 август. Още в неделя вечер след централна емисия „По света и у нас“ в памет на Ален Делон БНТ 1 излъчи игралния филм „За кожата на едно ченге“. Останалите заглавия са
19.08. – 23:25 „Двама мъже в града“
20.08. – 23:25 „Полицейска история“
21.08. – 23:25 „Победителят“
22.08. – 23:25 „Дума на ченге“
23.08. – 23:25 „Не будете ченге, което спи“
Френският актьор Ален Делон е една от легендите на световното кино на 20-и век. Той беше на 88 години. Съобщението за кончината е на трите му деца, цитирани от Франс прес. Делон е роден на 8 ноември 1935 г. в семейството на директор на провинциално кино и аптекарка. Родителите се развеждат, когато той е на 4 години и той отраства в приемно семейство и католически пансион, преди да се върне в новото семейство на майка си.
Влюбва се в киното, след като на 19 години гледа „Не пипай мангизите“ с Жан Габен в главната роля.
Първата му роля е във филма на Ив Алегре „Когато е замесена жена“, излязъл през 1957 г. Тогава Ален Делон е на 21 години. Тогава той има зад гърба си няколко ареста за кражби, хулиганство и сводничество, диплома на колбасар и военна служба във френски Индокитай.
Вторият филм, в който играе, „Бъди красива и мълчи“ на Марк Алегре, го свързва с друг младеж, който също прави първи стъпки в киното – Жан-Пол Белмондо. Двамата стават легенди на френското кино.
През 1958 той се готви за първата си по-сериозна роля в нов филм, в който му партнира една вече утвърдена звезда – германската актриса Роми Шнайдер. Общият им филм „Кристин“ на Пиер-Гаспар Юи води до връзката им, оцеляла до 1963 г. Киното ги събира още няколко пъти в следващите години. Връзките на Делон са почти неотделими от филмите, в които той играе, и от публичния образ, който има. Публиката ревниво следи отношенията му с Роми Шнайдер, а после и с всяка друга жена, с която той се свързва.
Звездата му изгрява истински в началото на 60-те с филмите „Под горещото слънце“ на Рене Клеман и „Роко и неговите братя“ на Лукино Висконти, който печели наградата на журито на фестивала във Венеция. През 1962 идва друг голям успех – „Затъмнението“ на Микеланджело Антониони, с Моника Вити в главната роля, който получава наградата на журито на фестивала в Кан.
Следват множество филми, в които Ален Делон утвърждава голямата си роля във френското и световното кино. Сред тях са „Гепардът“ (Златна палма в Кан), „Двама мъже в града“, „Черното лале“, „Самураят“, „Гори ли Париж?“, „Басейнът“,“Търсачи на приключения“.
Ален Делон играе в най-разнообразни жанрове на игралното кино на 70-те и 80-те години – криминални, драматични, приключенски. Редува роли на добрия герой, трагичния персонаж, романтичния младеж. Сред партньорите му са Натали Делон, Мирей Дарк, две актриси, които влизат и в личния му живот.
Ален Делон играе за кратко и в театъра, но това не се оказва неговата стихия. По-добре се е чувстват в ролята на продуцент. Той е произвел най-малко 25 от филмите, в които е участвал. През 70-те започва и бизнес – отваря ресторант в Ница. После произвежда алкохол и различни луксозни стоки, става лице на Кристиан Диор, колекционира скъпи вина и съвременно изкуство. В края на 70-те и началото на 80-те той се заявява като човек от десницата и известно време следва тези убеждения – подкрепя Жискар д’Естен, Жак Ширак, Никола Саркози. Нещата се променят, когато той изразява подкрепа за крайната десница на Жан-Мари Льо Пен – човек, когото той е определял като приятел, пише Ню Йорк таймс.
Ален Делон е от малкото западни кинозвезди, допускани от властите в комунистическия лагер преди 1989 г. Някои филми с негово участие се показват в големи салони в Източна Европа и събират стотици милиони зрители. Въпреки тази симпатия на комунистическите власти към него, Делон е свързан с идеите на дисидентското движение в Източна Европа, приветства падането на Берлинската стена, особено близък чувства президента дисидент на Чехословакия, а после и на Чехия – Вацлав Хавел, който е драматург. Приз 2022 Ален Делон осъжда руската инвазия в Украйна.
През 2019 той претърпява инсулт и оттогава почти не се появява в публичното пространство. Филм, който е искал да снима, остава ненаправен.
От първия ден на войната на Русия срещу Украйна, Ален Делон застана на страната на Украйна. Даже каза, че ако е бил по-млад, е щял с оръжие в ръка да защити вероломно нападнатата от Путин свободна страна.
Поклон пред паметта му!
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!