BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Днес се навършват 80 години от смъртта на проф. д-р Параскев Стоянов, чието име носи ловешката болница

„…след смъртта ми на една книжка с туш в сърцето да се напише името „Ловеч”, защото това име е записано в сърцето ми. В Ловеч именно започнах медицинската си кариера, там се ожених, там са родени децата ми, там започнах и своята обществена кариера с написване историята на гр. Ловеч, драмата „Т. Кирков”, там основах паметник на възстанниците, там почнах всичко и с делата си там мога да се похваля.”

Тези думи принадлежат на един от заслужилите и твърде малко почитани и в днешно време личности на следосвобожденска България.

Проф. Параскев Стоянов е роден на 30 януари 1871 г. в гр. Гюргево, Румъния, в семейството на българския търговец Иван Стоянов и немкиня Габриела фон Валтер. Завършва известния Букурещки лицей „Св. Сава”, след това учи в медицински университети в Румъния, Франция, Швейцария. Дипломира се във Вюрцбург, Германия през 1895 г. със защитена докторска дисертация „Върху сърдечния карцином”.

На 24 ноември 1895 г. д-р Параскев Стоянов е назначен за и.д. ординатор (лекар, завеждащ отделение) в Ловешката болница.

От октомври 1897 г. следват 2 години специализации във Франция и Германия.

След кратък престой в Русенската първостепенна болница, неочаквано за него идва заповед, че се премества в Ловеч.

От 16.07.1900 г. до 29.07.1902 г. – цели две години отново е на служба в Ловеч като старши ординатор в хирургическото отделение в болницата. За този период в хирургическото отделение на Ловешката болница са отбелязани 689 различни операции. Рядко са дните, когато не оперира. Имало е дни, когато прави 3, 4, та дори до 7 хирургически интервенции на ден.

Всестранно надарена личност. Владее 11 езика.

При престоя си в Ловеч развива и широка обществена дейност. Членува в почти всички местни дружества и организации – Ловчанско читалище, Ловчански клон на БЧК, Ловчанско благотворително дружество, Гимнастическо дружество „Осъмски юнак”, Дружество за украсяване града Ловеч и околностите му.

Проучва историята на гр. Ловеч през епохата на Възраждането и издава книга „Градът Ловеч като център на БЦРК, столица на Васил Левски и роден град на поборника Тодор Кирков”. Средствата от продажбата на книгата дарява за построяване на паметника на Тодор Кирков в Ловеч.  Със същата цел пише и поставя пиесата „Тодор Кирков – Войводата, която е представяна и в Софийския театър „Сълза и смях”, когато негов директор е Антон Страшимиров.

През 1902 г. е избран за Председател на читалище „Наука” гр. Ловеч и по негова инициатива заради големия принос на унгарския пътешественик и етнограф Феликс Каниц пише до Общинския съвет да се провъзгласи за почетен гражданин на Ловеч. Той става втория почетен гражданин след Екзарх Йосиф I.

Автор е на „Санитарна история на гр. Ловеч”.

Изключителен принос за възстановяване на Къкринското ханче се дължи на проф. д-р Параскев Стоянов. През септември 1901 г., заедно с Никола Цвятков – последния придружител на Левски, посещават Къкрина и мястото на залавянето. Тук по указания на Никола Цвятков, д-р Параскев Стоянов прави архитектурна скица на основите на ханчето, запазвайки за поколенията разположението и размерите му.

На 26 декември 1901 г. във връзка с 29-годишнината от залавянето на Апостола, отново по инициатива на д-р Параскев Стоянов, родолюбиви ловчалии и хора от Къкрина поставят първата паметна плоча на мястото, където е бил старият хан. След 1959 г. паметната плоча е вградена в стената до централния вход на сегашната сграда.

В Ловеч се жени за рускинята Нина Лейн и има две деца, родени в Ловеч – Аркадий (1896 г.) и Лидия  (1901) (Аркадий Стоянов е известен професор в Софийската политехника). Заради безграничната си любов към Ловеч, на дъщеря си Лидия прибавя като второ име древното наименование на града Мелта.

Болницата в Ловеч носи името на проф. Параскев Стоянов – МБАЛ „Проф.д-р Параскев Стоянов“.

Едва през 2014 година по идея на инициативен комитет за огромния му принос в развитието на медицинската наука и за всестранната му обществена дейност е удостоен посмъртно със званието Почетен гражданин на гр. Ловеч.

Използвана литература:

Бойчо Бойчев, Салватор Израел – „Параскев Стоянов“, Медицина и физкултура, 1971 г.

Пенка Чернева, „Ловчански приноси“, Инфовижън- Ловеч, 2018 г.

Ивелин Иванов

Ротари клуб Ловеч

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!