НСИ: Средногодишната работна заплата на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Ловеч за 2019 година е 11 365 лева (15 209 лева – за страната)
От Националният статистически институт представиха обобщените резултати от годишния отчет по труда на стопанските субекти от финансовия и нефинансовия сектор през 2019 година. Данните показват, че средногодишния брой на наетите по трудово и служебно правоотношение в област Ловеч е 31 915 души, което представлява 1.4% от общо наетите в страната. В сравнение с предходната година броят на наетите в областта намалява със 782 души или с 2.4%. По-значително е намалението на наетия персонал в секторите: „Финанси и застрахователни дейности“ – с 17.4% и „Култура, спорт и развлечения“ – с 6.2%. Най-голямо увеличение на наетия персонал е регистрирано в секторите: „Други дейности“ – с 12.8% и „Административни и спомагателни дейности“ – с 10.0%.
Разпределението на наетите лица по сектори е както следва: „Преработваща промишленост“ – 40.9%, „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ – 12.5%, „Образование“ – 8.2%, „Хуманно здравеопазване и социална работа“ – 6.9%, „Държавно управление“- 6.7%, „Селско, горско и рибно стопанство“ – 4.7%, „Хотелиерство и ресторантьорство“ – 4.6% и други.
По брой лица, наети по трудово и служебно правоотношение през 2019 г., областта заема 19-то място сред 28-те области в страната. Най-голям е броят на наетите в област София(столица) – 768 471, а най-малък в област Видин – 15 673 души.
Средногодишната работна заплата на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Ловеч за 2019 година е 11 365 лева (15 209 лева – за страната). Тя е нараснала с 10.2% в сравнение с предходната 2018 година. С най-високи заплати за 2019 година са наетите в сектори: „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – 16 566 лв., „Държавно управление“ – 14 539 лв., „Образование“ – 14 311 лв., „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ – 13 732 лв., а с най-ниски в „Хотелиерство и ресторантьорство“ – 7 199 лв. и „Административни и спомагателни дейности“ – 7 472 лева.
В сравнение с останалите области на страната, през 2019 г., област Ловеч е на 19-то място по показателя средна годишна работна заплата. (фиг. 1)
Методологични бележки
Данните се събират от предприятия и организации, извършващи дейност на територията на страната. Основен източник на информация е счетоводната документация на предприятието (ведомости за заплати, трудови договори, таблици за явяванията и неявяванията на работа и други).
Наблюдават се предприятия от всички икономически дейности, независимо от формата на собственост и източника на финансиране.
Наети лица са лицата,които са в трудово правоотношение с работодателя съгласно Кодекса на труда и в служебно правоотношение съглсно Закона за държавния служител,по силата на които правоотношения те получават възнаграждение в пари или натура под формата на работна заплата за извършена в определен обем и качество работа,независимо дали договорът за наемане е постоянен или временен,на пълно или непълно работно време.
Средният списъчен брой се определя по метода на средната аритметична величина чрез сумиране на средния списъчен брой за всеки месец и получения сбор се раздели на 12 (броя на месеците в годината).Средния списъчен брой на наетите за един месец е сумата от списъчния брой на наетите за всеки календарен ден от месеца (включително празничните и почивни дни) разделена на броя на календарните дни през отчетния месец.Списъчният брой на наетите за почивните и празничните дни се приема за равен на списъчния брой от последния работен ден (преди съответния почивен или празничен ден).Средният списъчен брой на лицата наети на непълно работно време се преизчислява към пълна заетост въз основа на установената в трудовия договор на лицето продължителност на работното време.
Средната годишна брутна работна заплата се изчислява като начислените средства за работна заплата за отчетната година се разделят на средния списъчен брой на наетите по трудово правоотношение без лицата в отпуск по майчинство.
Методологията на годишното наблюдение на наетите лица, отработеното време, средствата за работна заплата и други разходи за труд, както и актуални данни могат да бъдат намерени на сайта на НСИ: http://www.nsi.bg/bg .
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!