BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Община Ловеч е изплатила 789 214 лв. за недовършената Спортна зала в училище „Димитър Димов“. Имало ли е изобщо строителен, инвеститорски и контрол по изпълнението на договора?

Общината се надява да си върне 496 547 лв. от фирмата изпълнител под формата на неустойки. Дали?

Павлин Иванов

Община Ловеч е изплатила 789 214 лв. по 9 фактури издадени от злополучната фирма изпълнител  по проекта за изграждане на нова Спортна зала в  училище „Димитър Димов“. Това става ясно от справка, подписана от кмета Корнелия Маринова в отговор на питане на общинския съветник от БСП – Минчо Казанджиев.

Изграждането на Спортна зала и рехабилитация на дворното пространство на ОУ „Проф. Димитър Димов“, гр. Ловеч по проект, финансиран със средства на европейските данъкоплатци е на обща стойност 1 370 674.61 лв., като по него има и наложени корекции към момента на стойност 33 854.40 лв. Първият краен срок за обекта изтече много отдавна.

Първата фирма спечелила обществената поръчка – ДЗЗД „ПЪТ МГА“, сключва договор с местната власт на 10.01.2018 г. по проекта за Спортната зала на 13.02.2018 г.. Месец след подписването, тя подава под номер 7000-185, искане за прекратяване на договора в деловодството на Община Ловеч. Изпълнителят е обосновал молбата си с възникнали ангажименти на обединението и невъзможността то да изпълни ангажиментите си.

Община Ловеч не търси неустойки от спечелилото обществената поръчка обединение, защото според градските власти, прекратяването на договора е настъпило преди да е стартирало същинското изпълнение и не е установено „виновно неизпълнение“.

Много странно решение и развитие!

На 18.05.2018 г. Община Ловеч е сключила нов договор с друга фирма – ДЗЗД „Дани-Торкрет“.

Община Ловеч е изплатила авансово на ДЗЗД „Дани-Торкрет“ 479 712 лв. на 21.05.2018 г. Следва още 1 плащане по фактура от 20.09.2018 г. на стойност 59 745 лв. Очевидно, след този период настъпват вече видими, дори за Община Ловеч проблеми в изпълнение на проекта.

„На 3.06.2019 година е съставен протокол, в който са описани видът и количеството на неизпълнените строително-монтажни работи, върху които ще се начислява неустойката за неизпълнение на договора“, обяснява пред „Хоризонт“ заместник-кметът на Ловеч Даниел Колев.

Въпреки това, плащанията на Община Ловеч към фирмата изпълнител продължават. След датата 3.06.2019, въпреки видимата и от граждани, медии и дори от самите власти, липса на развитие по дейностите по проекта, „добрите“ ръководители на града изплащат още 219 752 лв. по 7 фактури.

Общо Община Ловеч е изплатила 789 214 лв. от общо 1 370 674.61 лв. заложени в проекта.

Едва на 2 юни 2020 г., след поредица публикации, натиск от общински съветници в Общински съвет Ловеч, Община Ловеч решава да упражни правото си да прекрати договора за изграждането на Спортната зала. Причините са:

  • Констатирано неизпълнение на задължението за завършване на обекта в срок
  • Несъответствие с обема на изпълнено СМР посочено в отчетите
  • Неизпълнение на указанията на Възложителя

В следствие на тези аргументи, Община Ловеч се сеща да иска неустойки в размер на 167 336 лв. и възстановяване на неусвоената част от авансовото плащане на стойност 329 211 лв.

Припомням документалният факт, че след бързото авансово плащане в размер на 479 712 лв., Община Ловеч продължава да плаща на фирмата изпълнител! Дава още 219 752 лв. по 7 фактури!

Как и защо, след като първото количество пари по авансовото плащане е НЕУСВОЕНО, Ръководителите на проекта и Община Ловеч продължават да наливат пари във фирмата, не става ясно!

Какъв строителен и инвеститорски контрол е упражняван по проекта, след подобен краен резултат, не е ясно!

Какъв контрол е упражняван по изпълнението на договорите, между фирмите изпълнители и Община Ловеч, ако изобщо е имало такъв, не е ясно!

Защо удобно, в условията за обществената поръчка, не са включени изисквания за подходящ вид застраховки.. не е ясно!

Единственото ясно е, че всички данъкоплатци ще вадят от джоб за да плащат глобите на Община Ловеч и грешките на участниците в проекта.

Справочна информация:

Обединението ДЗЗД „Дани-Торкрет“  е съставено от „ДАНИ-8007“ ЕООД Смолян и „ТОРКРЕТ“ ЕООД Бургас.

Фирма Дани-8007 ЕООД с ЕИК/ПИК 202601934 е основана на 30 Май 2013 година с правна форма „Еднолично дружество с ограничена отговорност“ или на кратко „ЕООД“. Седалището на компанията се намира в гр. Смолян, а началният внесен капитал е в размер на 10 лева.

Фирма ТОРКРЕТ ЕООД с ЕИК/ПИК 102671433 е основана на 17 Юни 2008 година с правна форма „Еднолично дружество с ограничена отговорност“ или на кратко „ЕООД“. Компанията първоначално е регистрирана с името „ТОРКРЕТ – В.С.“, но на 17 Юни 2008 година то бива сменено на сегашното „ТОРКРЕТ“. Седалището на компанията се намира в гр. Бургас, а началният внесен капитал е в размер на 5,000 лева.

По-конкретна информация за собствениците, финансовите отчети и друга информация, може да бъде намерена лесно в официалните регистри.

Приложение:

Отговорите на кмета Корнелия Маринова по питането на общинския съветник Минчо Казанджиев

Останалите материали по утрешното заседание на Общински съвет Ловеч може да видите на официалната страница на ОбС.

21. информация за хода на изпълнение на договор – оу. проф. д.димов.pdf

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!