Поклонение в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим в бившия концлагер „Белене“ се състоя на 1 юни
Поредното годишно поклонение в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим в бившия концлагер „Белене“ се проведе на 1 юни 2024 г. на дунавския остров Персин. Сред участниците бе и Корнелия Маринова, кмет на Община Ловеч (2015-2023), общественик, ангажиран с почитта към жертвите на комунистическия режим, както и част от инициативния комитет, който възстанови събитието още миналата година след тригодишно прекъсване. Корнелия Маринова, заедно с много други гости, поднесе цвята пред мемориала.
Събитието беше открито от Петър Стоянов, президента в периода 1997-2002. Той направи сравнение между световно известния Нелсън Мандела и Илия Минев. Мандела е заточен 27 години на остров Робен и днес целият свят знае за него. Илия Минев е затворник в комунистическа България общо 33 години, но днес малцина си спомнят за него, подчерта Стоянов. „Ще бъде непростим грях в нашата общобългарска памет да не бъде вграден споменът за „Белене“ и за всички останали места, които са символи на ужасяващия комунистически режим“, каза президентът Стоянов.
Десетките оживели до днес лагерници се снимаха за спомен, някои бяха довели своите внуци. В речите се бившите лагерници призоваха за справедливо възмездие за виновните и подчертаха, че над 30 години чакат властта да вземе отношение.
От Бурса, заедно с други бивши лагерници от Турция, бе дошъл Шукри Сюлейман Мехмед. Той е бил учител по немски език и преди 40 години от гимназия в Крумовград направо е въдворен в лагера „Белене“. Тогава 34-годишният мъж изкарва 18 месеца в лагера, после още 27 месеца е интерниран в монтанско село като говедар. „За последен път идвам тук и изказвам недоволство от бавното съдопроизводство“, каза той.
Специален гост бе писателката Теодора Димова, която произнесе силно слово. Водещ бе актьорът Руси Чанев. В честването участва служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, посланикът на Турция у нас Н.Пр. Мехмет Саит Уянък, много политици и кандидат-депутати.
Организатор на събитието е Инициативна група от личности и организации, обединили усилия за провеждането на поклонението, начело с журналиста Христо Христов. Той прочете дълъг списък от дарители и помощници на инициативата.
Концлагерът „Белене“ е създаден с поверително решение на правителството на БКП с премиер Георги Димитров на 27 април 1949 г. През 1953 г. е закрит, следвайки политиката на Москва за временно намаляване на репресиите в лагерите от наказателната система ГУЛАГ в СССР. След избухване на Унгарското народно въстание през есента на 1956 г. комунистическата власт отново отваря „Белене“. През 1959 г. лагерът отново е закрит, след като в интервю за западно издание тогавашният премиер Антон Югов заявява, че в България вече няма лагери. В края на 1984 г. комунистическият режим отново отваря „Белене“,
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!