BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Споменът за родилния дом в ловешкото село Слатина все още е жив у местните хора

Даниела Балабанова, БТА (Материалът може да се види и в сайта на БТА: http://www.bta.bg/bg/video/show/id/0_lbid14v5)

Жителите на ловешкото село Слатина все още пазят жив спомена за местния родилен дом. Историята му започва още през 1948-1949 г. Тогава най-малките жители на селото са поемали първите си глътки въздух в къща на улица „Стамболийски“, изпълнявала функцията на родилен дом. Там се е родил и Иван Панков, за когото този родилен дом по-късно става и бащина къща.

Първоначално къщата е била частна, но собственикът й я напуснал и се оказало, че тази сграда е най-подходяща за родилен дом. Когато е спрял да функционира, бащата на Панков купува къщата и семейството заживява там.

„До преди 20 години, когато си идвахме от Ловеч, с жена ми и децата спяхме в стаята, в която съм роден. Тук съм роден, тук съм израсъл“, сподели още Панков. Родилният дом е бил на втория етаж, където има 4 стаи – две за родилките и по една за лекаря и акушерката. Общо в него са родени около 70 бебета. След това слатинчани си построяват Здравен дом в края на селото, на много хубаво и просторно място.

„Там е имало лекари, зъболекари, както и родилно. Лекарите и зъболекарите са идвали от други населени места, но им е била осигурена квартира в селото и те постоянно са били сред хората и са работили усърдно за техния добър здравен статус. Здравният дом е разполагал още с хигиенист, фелдшер, акушерка и пълно техническо оборудване“, разказа кметът на селото Ваня Стоянова.

По това време населението на Слатина е наброявало 2500-3000 души, докато сега са едва около 650. Здравната служба тогава е функционирала като истинска болница и днес жителите на селото с умиление си спомнят годините, в които са се радвали на качествени здравни грижи.

„Едното крило на Здравната служба е било родилно. Имало е акушерка, лекари. Събирали са се по 4-5 родилки, които са били освен от Слатина и от съседните села Славяни и Горан“, разказа още Иван Панков. На втория етаж на Здравния дом са били стаите за родилките, кабинетите са били на първия етаж, заедно с манипулационна и чакалня. Здравното заведение е разполагало и със собствена линейка. Роска Николова от Славяни е родила именно там първородната си дъщеря и сподели пред БТА хубавите си спомени от тогава.

Сега обаче сградата на някогашната Здравна служба се руши и тъне в забрава. Дейността там постепенно се преустановява и от 2000 г. сградата запустява. Днес в селото лекар идва три пъти в седмицата от Ловеч за няколко часа и дори няма узаконен кабинет, в който да преглежда. Процедурите по обособяване на такъв са започнали още през 2010 г.

Въпреки че днес раждания в селото няма, а и родилките са малко, се спазва традицията и всяка година местните тържествено и според ритуала отбелязват Бабинден. Тази година, заради пандемията, обаче празник няма да има, но местните не губят добрия си дух и настроение и се молят да са здрави и да има кой да ги лекува.

Видео – Даниела Балабанова. Монтаж – Валя Ковачева.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!