BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Равнище на регистрираната безработица от 11.0% се отчита през месец март в област Ловеч, при 6.7% за страната

ДРСЗ-Ловеч

Равнище на регистрираната безработица от 11.0% се отчита през месец март в област Ловеч, при 6.7% за страната. Сравнението на месечна база показва увеличение от 0.5 пункта, а на годишна база нарастването е с 1.5 процентни пукта.

  • Най-ниска е безработицата през март в община Троян – 5.9%, община Ловеч – 7.4%. Най-висока е безработицата в общините Угърчин –30.0% и в Ябланица – 25.8%. Останалите общини са с равнище на безработица в Априлци -8.4%, в Тетевен – 15.3%, в Луковит – 20.2% и в Летница – 22.4%.

Общият брой безработни в края на март в бюрата по труда от регион Ловеч са 6123 безработни лица. Те нарастват с 278 души спрямо февруари. В сравнение с март  2019 г. безработните са с 803 лица повече. Съществено влияние върху динамиката на безработицата оказват мерките за ограничаване разпространението на коронавируса в страната и въведеното на 13 март извънредно положение.

За ползване на посредничеството и услугите на бюрото по труда през март са се регистрирали 797 безработни лица, като 530 от тях – в периода след въвеждане на извънредното положение, 306 от тях са посочили като причина кризата с коронавируса. Сред новорегистрираните безработни през март най-голям дял заемат тези, освободени от преработваща промишленост (26.3%), следвани от търговия (14.1%) и сектор хотелиерство и ресторантьорство (8.5%) и т.н.

Постъпилите на работа безработни през месеца са 439, като 90.0% от тях са устроени в реалната икономика. След въвеждането на извънредното положение работа са започнали 115 лица. През месеца други 9 търсещи работа лица от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своето ново работно място чрез бюрото по труда.

През март работа на субсидирани работни места са започнали 44 лица от рисковите групи – по програми и мерки за обучение и заетост.

Заявените работни места на първичния пазар на труда през месеца са 228, като 89.0% от тях са в частния сектор. Най-голям дял свободни работни места са заявени в преработващата промишленост (56.6%), хотелиерството и ресторантьорството (17.5%), държавно управление (8.3%), търговията, ремонта на автомобили и мотоциклети (7.5%), строителството (3.9%) и др.

След 13 март и въвеждането на извънредното положение в област Ловеч преобладават заявените свободни работни места за оператори на стационарни машини и съоръжения, по произв. на храни, облекло, дървени изделия и сродни, в сферата на персоналните услуги, работници по събиране на отпадъци.  Търсят се още помощници при приготвяне на храни, персонал, полагащ грижи за хора (детегледачи, болногледачи, санитари, лични и здравни асистенти) продавачи в хранителни магазини, чистачи и водачи на МПС и др.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!