BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Чувствително се увеличава безработицата в област Ловеч. За септември тя е 10.8%

В края на месец септември регистрираните безработни в бюрата по труда от Ловешка област са 6 024, като спрямо август намалението е от 318 лица или спадът е от 5.0%. В същото време увеличението спрямо септември 2019 г. е с 1104 лица или 22.4%.
Равнището на регистрирана безработица в областта през септември е 10.8%[1]. Отчита се спад от 0.6 процентни пункта в сравнение с предходния месец август и ръст с 2.0 пр.пункта спрямо година по-рано. С 3.6 процентни пункта е над равнището на безработица за страната, което е 7.2%.
Най-ниска е безработицата през септември в община Априлци и община Троян– 6.9%. Най-висока е безработицата в общините Угърчин – 26.9% и в Ябланица – 26.4%. Останалите общини са с равнище на безработица – в Ловеч – 7.0%, в Тетевен – 14.8%, в Летница – 18.9% и в Луковит – 19.8%.

За ползване на посредничеството и услугите на бюрата по труда през месеца са се регистрирали нови 514 безработни лица. Освен тях, други 15 души от групите на търсещите работа – заети, учащи, и пенсионери, също са се регистрирали в бюрата по труда от областта.
През месец септември 2020 г. броят на започналите работа безработни лица достигна 593, като 74.5% от тях са устроени в реалната икономика. Други 23 търсещи работа от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своето ново работно място през септември чрез бюрата по труда. В сравнение с месец септември на 2019 г. се отчита ръст на започналите работа безработни – с 49.7%.
И през септември най-много започнали работа се отчитат в преработващата промишленост – 25.8% от всички започнали работа, следвани от държавно управление – 13.2%, търговията, ремонта на автомобили – 10.7%, хотелиерството и ресторантьорството – 7.4%, хуманно здравеопазване – 3.0%, транспорт – 3.0%, аграрен сектор – 3.0%, административни и спомагателни дейности – 2.8% и др.
През месеца работа на субсидирани работни места са започнали 45 лица от рисковите групи. От тях – 21 по програми и мерки за обучение и заетост и 24 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
Заявените работни места на първичния пазар на труда през септември са 448, като 65.2% от тях са в частния сектор. Най-голям дял свободни работни места са заявени в преработващата промишленост (50.0%), образование (22.8%), държавно управление (6.7%), хотелиерство и ресторантьорство (4.9%), търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети (3.1%), строителство (2.5%) и др.
Най-търсените професии през този месец са: преподаватели, монтажници, машинни оператори на стационарни машини и съоръжения, работници в добивната и преработващата промишленост, персонал, зает в сферата на персоналните услуги (бармани, сервитьори, готвачи, камериери и др.), продавачи, металурзи и машиностроители, квалифицирани работници по производство на храни, облекло, дървени изделия, водачи на МПС и подвижни съоръжения, работници по събиране на отпадъци, чистачи и помощници и др.

[1] Равнището на безработица се определя като дял на регистрираните безработни лица от икономически активното население на възраст 15-64 г., установено при Преброяване 2011 г.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!