BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Гордост е да представиш иновативна педагогическа практика в Националния музей на образованието

Полина Георгиева – ЗД по УД, ОУ,,Христо Никифоров‘‘- Ловеч

На 6 и 7 ноември  2020г. в Националния музей на образованието – Габрово се проведе обучителен семинар на тема  „Музейно – образователни практики и електронната среда като ефективен инструмент в неформалното образование“.

Семинарът е организиран от Национален център „Музейно училище” по Националната програма на МОН „Осигуряване на съвременна образователна среда 2020”, Модул „Културните институции като образователна среда”.

През ноември 2019г. имах честта и удоволствието да представя в Националния музей на образованието своя креативен урок, проведен в Музея на водата – Ловеч. Урокът беше класиран сред най-добрите в страната, проведени в музей – за учебната 2018/2019г.

Горда съм, че тази година бях поканена да участвам   в обучителния семинар като лектор и да представя иновативна педагогическа практика.

Семинарът беше открит от инж. Таня Михайлова, Заместник – министър на образованието. Приветствия към участниците поднесоха и г-н Георги Маринов – Началник на РУО – Габрово и г-жа Любка Тинчева – Директор на НМО.

Заради усложнената обстановка и спазването на противоепидемичните мерки, събитието се проведе  онлайн.

В семинара с доклади, научни разработки, презентации, споделяне на практически опит участваха  педагози от СУ „Емилиян Станев“ – В. Търново, ОУ „Екзарх Антим I” – Пловдив, ОУ „Христо Никифоров“ – Ловеч и Национална Априловска гимназия – Габрово;  музейни специалисти от Регионалните исторически музеи в Русе и В. Търново, Археологически музей – Варна, Природонаучен музей – Черни Oсъм, Музей на занаятите – Троян, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, реализаторът на първата Активна историческа карта и други. Наградените от Министерството на образованието и науката учители за „Най-добър урок в музей” – за учебната 2019/2020г., също участваха във форума.

За пореден път в дейността на НЦ „Музейно училище“ се включи и академичната общност – тази година това са доц. д-р Виолета Стойчева от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и д-р Адриана Любенова от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”.

Споделените през  ноември 2019г. практики и доклади бяха издадени в сборник -помагало „Музей – училище, училище – музей”. Такъв ще бъде подготвен и след настоящия семинар.

Консултант в Центъра и модератор на семинара беше гл. ас. д-р Тодор Петев, преподавател  във  ФНПП  на  Софийски университет.

В дискусиите се оформи мнението, че технологиите все повече ще имат място в нашия живот.  Технологиите в музейно – образователните процеси ще бъдат все по – активни, но допълващи. Те никога няма да заместят ролята на музеите като колекции и сбирки от автентични предмети,  места,  където човек възприема с всички сетива.

Всички участници в семинара се обединиха около идеята за превръщането на музеите в съвременна образователна среда, в която младите хора провокират всички основни свойства на възприятието –  цялостност, обобщеност, активност, осмисленост. Защото качествен образователно –  възпитателен процес се случва тогава, когато той не е затворен само в училището.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!